Skip to Main Content
District Home
Select a School...
Select a School
Boerne High School
Champion High School
Middle School North
Middle School South
Voss Middle School
Cibolo Creek Elementary
Curington Elementary
Fabra Elementary
Fair Oaks Ranch Elementary
Herff Elementary
Kendall Elementary
Van Raub Elementary
Boerne Academy
Sign In
Register
Search Our Site
BISD
Translate
User Options
Home
About Us
"
About Us
Administration
PTO
Informational Postings
Academics
"
Academics
Clubs
"
Environmental Club
Science Club
Writing Club
Safety Patrol
KFES
Choir
Destination Imagination
Student Council
Robotics Club
Clubs
Departments
"
Library
"
Meet the Librarian
What's Happening
Resources
Library
Teachers
"
Abraham, Jillian
Aitken, Karen
Alderete, Monica
Almodovar, Veronica
Alvarez, Nicole
Alvarez, Rocio
Anderson, Memory
Bair, Abigail
Bowers, Marie
Boyd, Kacie
Brite, Holly
Broadwater, Dora
Carlson, Dana
Coolidge, Amy
Garza, Kim
Gilmore, Laurie
Goetz, Heather
Gohn, Melanie
Gomez, Eric
Gomez, Kim
Gonzalez, Sonia
Hill, Amanda
Jackson, Beth
Jendrusch, Naomi
Jones, Kathleen
Kaufmann, Ashly
Kurmis, Lindsey
Leal, Marissa
Lecomte, Melissa
Lenard, Sydney
Lopez, Catherine
Lucas, Greta
Lutz, Wendy
Madison, Ashlee
McHone, Ellie
Medina, Lindsey
Menn, Margaret
Merritt, Sonya
Moldenhauer, Judy
Montero, Cecilia
Moreno, Clarissa
Morgan, Wanda
Norato, Nareyda
Ornelas, Rosa
Owens, Terry
Palacios, Margaret
Payne, Amanda
Perales, Stephanie
Polasek, Dorothy
Resop, Rebecca
Rickman, Kara
Salazar, Claudia
Schoch, Victoria
Stewart, Kathy
Tierney, Lauren
Valenta, Megan
Vinyard, Danni
Whipkey, Tracy
Whitton, Sherry
Wicketts Lopez, Tara
Williams, Samantha
Teachers by Grade Level
Families
"
FES Marquee
School Supply List 2018-2019
Cafeteria
Students
"
Employment
"
Remote Conferencing
"
E-Learning
Counseling
"
Homepage
Calendar
Search this site
Fabra Elementary
Pre K
Wanda Morgan
Lindsey Medina
Monica Alderete
KINDERGARTEN
Clarissa Cantu Moreno
Ellie McHone
Judy Moldenhauer
Nicole Alvarez
Tracy Whipkey
FIRST GRADE
Amy Coolidge
Ashly Kaufmann
Kacie Boyd
Kara Rickman
Megan Valenta
Sonia Gonzalez
SECOND GRADE
Heather Goetz
Melanie Gohn
Rosa Ornelas
Sonya Merritt
Stephanie Perales
THIRD GRADE
Cecilia Montero
Holly Brite
Margaret Palacios
Rocio Alvarez
Terry Owens
FOURTH GRADE
Marissa Leal
Lauren Tierney
Dora Broadwater
Karen Aitken
Kathy Stewart
Kim Garza
FIFTH GRADE
Dana Carlson
Dottie Polasek
Nareyda Norato
Samantha Williams
Sydney Lenard
SPECIALISTS
Jillian Abraham
Memory Anderson
Marie Bowers-Speech
Madian Findley-Bilingual Dyslexia
Kim Gomez
Amanda Hill
Naomi Jendrusch
Catherine Lopez-Library
Tara Wicketts Lopez-LSSP
Wendy Lutz
Margaret Menn
Rebecca Resop
Victoria Schoch
SINGLE SUBJECT TEACHERS
Beth Jackson- PE
Claudia Salazar- Music
Greta Lucas- GT Challenge Lab
Kathleen Jones- Behavior
Laurie Gilmore- Technology Applications
Melissa LeComte- Art
Abigail Bair- Life Skills
CLOSE
CLOSE